Aqabský záliv

O Aqabský záliv sa delia štyri krajiny (Egypt, Izrael, Jordánsko a Saudská Arábia). Jordánske pobrežie sa tiahne v dĺžke 26 km medzi izraelskou hranicou a hranicou Saudskej Arábie. Na pobreží sa nachádzajú verejné a hotelové pláže, prístav Royal Yacht Club-u, niekoľko prístavov nákladných lodí a chránená oblasť, ktorá patrí  do vlastníctva univerzity. A nakoniec sa tu nachádzajú najznámejšie potápačské lokality. Fauna aqabského zálivu je rôznofarebná, plná podmorského života a tak nádherná, že si dovolíme tvrdiť: raj existuje aj na Zemi.

Mnohé miesta ponúkajú možnosť stretnúť sa s neuveriteľným svetom farieb a bohatým svetom rýb, koralov a rastlín. Najkrajšie a najznámejšie potápačské miesta sú situované 15-17 km od mesta. Najznámejšia lokalita, Japonská záhrada (Japanese Garden), dostala meno kvôli svojmu nádhernému podmorskému svetu. Môžeme tu stretnúť fantastické ryby vyznačujúce sa svojou rôznofarebnosťou (butterflyfish, scorpionfish, lionfish, cornetfish, stonefish, clown fish, grey moray,...), obdivovať podmorskú faunu, ale nájdeme tu aj mnoho tvrdých a jemných koralov mnohých tvarov a farieb, obrovské gorgónie, rastlinné zvieratá a mnohé ďalšie formy života rôznych tvarov.

Veľmi obľúbené miesto potápačov je vrak medzinárodnej prepravnej lode CEDAR PRIDE, vážiacej 6000 ton a dlhej viac ako 70 metrov. Jordánsky kráľ ju v roku 1985 nechal potopiť svojimi vojakmi, aby vytvoril nové miesto pre potápačov obdivujúcich vraky. Jej zaujímavosťou je, že je položená na dvoch veľkých koralových útesoch tak, aby ju bolo možné podplávať. Najhlbšie položené miesto lode je v hĺbke 27 metrov, najvyššie 9 metrov, ktoré je možné vidieť aj z morskej hladiny využijúc šnorchľovanie. Vrak leží na svojej ľavej strane, viac menej rovnobežne s pobrežím. V okolí lode môžeme vidieť mnoho nádherných koralov, mušle a rôzne ryby.

  • Slider 1